Живот

НОВОГОДИШНО ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕМИЛ УГРИНОВСКИ – НЕУРОМЕДИКА

 „КОВИД КРИЗАТА ЌЕ ЈА ПОБЕДИМЕ И ЌЕ ИЗЛЕЗЕМЕ ПОСИЛНИ“ Неуромедика е првиот приватен медицински бренд во Македонија кој веќе 29 години работи на полето на современа и напредна здравствена заштита на пациентите. Како и сите останати здравствени институции кои беа засегнати и се бореа изминатата…

Прочитај повеќе

6 знаци дека вашиот партнер размислува за развод

Овие шест знаци на предупредување не треба да бидат доказ против сопругот или сопругата за евентуална прељуба. Дури и ако не станува збор за афера, оваа едноставна листа може да предизвика здрав дијалог помеѓу партнерите и градење на посилна доверба, третирање едни со други со…

Денеска е меѓународен ден на човечката солидарност!

 Во 2002 година на  20 декември  се основа Светскиот солидарен фонд, кој беше формиран во февруари 2003 година,со резолуцијата 57/265  на Генералното собрание,  се формираше  фонд на Програмата за развој на Обединетите нации. Целта е да се искорени сиромаштијата и да се промовира човековиот и…

Која храна ќе ве држи сити подолго време?

Изедете кроасан или мала порција помфрит со диетален газиран сок и нема да мине долго време пред да почувствувате нескротлив глад, и покрај тоа што сте го нахраниле телото со голем број калории. Причината е едноставна – одредени јадења го стимулираат апетитот и налеваат бензин во огнот…

Како да си ја вратите желбата за интимност кога сте нова мајка?

Ако сте како повеќето нови мајки, најверојатно целата своја енергија ја насочувате кон вашето бебенце. Во периодите кога се борите со дополнителната тежина од бременоста и кога изморени давате сè од себе да бидете најдобра мајка, може да се случи да започнете да гледате на…

Правила за успешен и среќен брак

Имаме некоја илузија за тоа што претставува бракот и премногу очекуваме од него. Сепак, постојат некои универзални правила кои секој би требало да ги знае. Ако во бракот сте занемарени, малтретирани или тој ви причинува болка, излезете од него Многумина мислат дека треба да останат…

Како да ги препознаете оние кои ви љубоморат?

Доколку сакате да дознаете дали некој ви љубомори за вашите успеси приватно и професионално, ќе ви откриеме некои сигнали преку кои би можеле да препознаете. Но никако да се чувствувате лошо поради тоа, баш напротив треба да бидете горди со крената глава и да газите…

ШТО НЕ ТРЕБА ДА СЛУШНЕ ВАШИОТ СОПРУГ!

Сите брачни советници ќе ве советуваат дека темелот на секој брак е искреноста помеѓу партнерите, но во чест на добриот однос и комуникација некои работи подобро би биле кога ќе останат премолчени, едноставно зачувани во себе! Некои работи сигурно вашиот партнер не би сакале да…

Фенг шуи совети за љубов и среќа во бракот

Љубовта, врските и бракот се поврзани со југозападната багуа област во вашиот дом. Се препорачува во оваа област да имате барем некои елементи од фенг шуи кои ќе ви доносат позитивна енергија вам и на вашиот партнер. Фенг шуи елементот во југозападната багуа област е…