Бременост и доење

Сексот во бременоста

Ја зголеми ли бременоста вашата желба за секс? Или сексот е последното нешто што ви доаѓа на памет? Во секој случај, еве што треба да знаете за сексот во текот на бременоста.Да ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО? Кога жената е бремена за прв пат, нормално е таа…

Прочитај повеќе

Бременоста во различни години

Како бременоста ќе влијае на вас, а како вашите години на бременоста? Повеќето стручњаци сметаат дека не постои некое одредено “право време” за основање семејство. Меѓутоа, постојат и предности и недостатоци при раѓање во одредени години. Во дваесеттите ќе имате повеќе енергија за трчање по…

Лубеница – идеална храна за трудници

Покрај тоа што содржи бројни витамини и минерали кои се потребни за идната мајка и бебе, лубеницата благотворно влијае и на бројни непријатни појави кои ја пратат бременоста, како што се мачнина и појава на отоци. Лубеницата е нискокалорична намирница со енергетска вредност со 30…

Колку млеко му треба на бебето?

Ако бебето е гладно, може да покаже знаци како да ги облизува усните или да цица, да ја врти главата кон вашата рака кога ќе му го допрете образот и да ги става рачињата во уста. Ќе знаете дека вашето бебе сака повеќе од што…

Совети за ублажување на стриите во тек и по бременоста

Кога се спомнуваат стриите, најчесто се помислува на трудниците кои се веројатно најподложни на нивно создавање, посебно на стомакот поради неговото нагло зголемување. Дури 70 отсто од жените во текот на бременоста поради трансформацијата на телото, ширењето на коските и растот на плодот, добиваат стрии.…

Што да избегнувате да јадете во период кога доите

Сигурно и вас ве плашеле кога станавте мајка и го почнавте својот стаж на доење. Пријателите и семејството веднаш побрзаа да ви кажат дека ве чека период на рестриктивна исхрана. Главните и на сите добро познати „виновници“ се варена зелка, мешунки, јагоди, цитрусно овошје и…

Доење или шишенце? Како да го храните бебето?

Факти во прилог на доењето: Мајчиното млеко е подготвено само за вашето бебе (структурата на мајчиното млеко постојано се менува за да ги задоволи променливите потреби на бебето. Млекото е поинакво наутро отколку доцна напладне, поинакво е во првиот месец отколку во седмиот, поинаково е…

Секс за време на бременост!

Бремена сте и нетрпеливо ги броите неделите и размислувате што се случува со плодот кој го носите во стомакот.  Сигурно се прашувате како да постапувате  во сексуалниот живот со вашиот партнер. Постојат повеќе митови околу сексот за време на бременоста. Можеби ќе чуете различни изговори…