Author page: admin

15 Препораки за да го направите семејството среќно

Често во списанијата читате среќни приказни од познати актери и спортисти кои уживаат во семејната хармонија и на сликите со нивното семејство се насмеани. Сликте за среќни семејства се секогаш во изобилие и сите имаме свои идеи за тоа како треба да изгледа среќно семејство.…

Прочитај повеќе

Реалистичко изразување на децата-М-р.Ивана Урдаревиќ

Периодот на реалистичкото изразување трае од деветтаата до единаесеттата година кога детето интензивно остварува контакти со своите врсници.  Преминот во оваа фаза е постепен, детето се труди во цртањето на предметите да прикаже што е можно повеќе начини и тоа во однос на набљудувачот и…

НОВОГОДИШНО ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕМИЛ УГРИНОВСКИ – НЕУРОМЕДИКА

 „КОВИД КРИЗАТА ЌЕ ЈА ПОБЕДИМЕ И ЌЕ ИЗЛЕЗЕМЕ ПОСИЛНИ“ Неуромедика е првиот приватен медицински бренд во Македонија кој веќе 29 години работи на полето на современа и напредна здравствена заштита на пациентите. Како и сите останати здравствени институции кои беа засегнати и се бореа изминатата…

Предлог за книги кои можете да ги прочитате за празниците

  Топол напиток, топла прекривка, добра книга и празнична храна идеално за убави празнични денови. Нашата пријателка Ана (Михаела) Цветкова која е голем љубител на добри  книги и фототографии ја замоливме да ни направи свој предлог на книги. Погледнете ја листата на Ане ! Набавете…

Денеска е меѓународен ден на човечката солидарност!

 Во 2002 година на  20 декември  се основа Светскиот солидарен фонд, кој беше формиран во февруари 2003 година,со резолуцијата 57/265  на Генералното собрание,  се формираше  фонд на Програмата за развој на Обединетите нации. Целта е да се искорени сиромаштијата и да се промовира човековиот и…

Страв од училиште – зошто се јавува и како да им помогнеме на децата?

Страв од училиште во последните години се истражува и проучува сè повеќе. Се чини дека има зголемен процент на деца кои се плашат да одат на училиште, при што некои дури доживуваат и депресија. Покрај менталните симптоми може да има и физички симптоми (главоболка, болки…

Која храна ќе ве држи сити подолго време?

Изедете кроасан или мала порција помфрит со диетален газиран сок и нема да мине долго време пред да почувствувате нескротлив глад, и покрај тоа што сте го нахраниле телото со голем број калории. Причината е едноставна – одредени јадења го стимулираат апетитот и налеваат бензин во огнот…

Како полесно да го заспивате вашето дете?

Малите деца го обожаваат светот околу нив. Сè им е интересно и забавно, па кога родителите ќе кажат „Време е за спиење“, им се будат негативни емоции и неретко во такви ситуации можете да слушнете од нивната уста: „Барем уште 10 минути“. Некои деца полесно можат да…

Сексот во бременоста

Ја зголеми ли бременоста вашата желба за секс? Или сексот е последното нешто што ви доаѓа на памет? Во секој случај, еве што треба да знаете за сексот во текот на бременоста.Да ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО? Кога жената е бремена за прв пат, нормално е таа…