Home

МИСЛА НА ДЕНОТ

Родители и деца

15 Препораки за да го направите семејството среќно

Често во списанијата читате среќни приказни од познати актери и спортисти кои уживаат во семејната хармонија и на сликите со нивното семејство се насмеани. Сликте за среќни семејства се секогаш во изобилие и сите имаме свои идеи за тоа како треба да изгледа среќно семејство.…

Реалистичко изразување на децата-М-р.Ивана Урдаревиќ

Периодот на реалистичкото изразување трае од деветтаата до единаесеттата година кога детето интензивно остварува контакти со своите врсници.  Преминот во оваа фаза е постепен, детето се труди во цртањето на предметите да прикаже што е можно повеќе начини и тоа во однос на набљудувачот и…

Зошто броењето 1-2-3 не дава ефект и што да правите наместо тоа?

Љубезно прашувате, молите и „подмитувате“ – но тој едноставно не попушта. Време е за последното одбројување. „Имаш три секунди да ја вратиш таа играчка на полицата“. Вашето 5-годишно дете останува неподвижно – и покрај вашето предупредување. „1… 2…“ Сè уште ништо. „2 ½, 2 ¾…“…

Дали треба да ги дисциплинираме туѓите деца?

  Сите сме го виделе и доживеале тоа – крајно непријатно однесување од туѓо дете. За повеќето од нас, треба многу трпение за да не преземеме нешто во врска со тоа затоа што тоа би било несоодветно и непријатно. Впрочем, постојат граници за почитување и…

Бременост и доење

Сексот во бременоста

Ја зголеми ли бременоста вашата желба за секс? Или сексот е последното нешто што ви доаѓа на памет? Во секој случај, еве што треба да знаете за сексот во текот на бременоста.Да ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО? Кога жената е бремена за прв пат, нормално е таа…

Бременоста во различни години

Како бременоста ќе влијае на вас, а како вашите години на бременоста? Повеќето стручњаци сметаат дека не постои некое одредено “право време” за основање семејство. Меѓутоа, постојат и предности и недостатоци при раѓање во одредени години. Во дваесеттите ќе имате повеќе енергија за трчање по…

Лубеница – идеална храна за трудници

Покрај тоа што содржи бројни витамини и минерали кои се потребни за идната мајка и бебе, лубеницата благотворно влијае и на бројни непријатни појави кои ја пратат бременоста, како што се мачнина и појава на отоци. Лубеницата е нискокалорична намирница со енергетска вредност со 30…

Колку млеко му треба на бебето?

Ако бебето е гладно, може да покаже знаци како да ги облизува усните или да цица, да ја врти главата кон вашата рака кога ќе му го допрете образот и да ги става рачињата во уста. Ќе знаете дека вашето бебе сака повеќе од што…

Живот

НОВОГОДИШНО ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЕМИЛ УГРИНОВСКИ – НЕУРОМЕДИКА

 „КОВИД КРИЗАТА ЌЕ ЈА ПОБЕДИМЕ И ЌЕ ИЗЛЕЗЕМЕ ПОСИЛНИ“ Неуромедика е првиот приватен медицински бренд во Македонија кој веќе 29 години работи на полето на современа и напредна здравствена заштита на пациентите. Како и сите останати здравствени институции кои беа засегнати и се бореа изминатата…

6 знаци дека вашиот партнер размислува за развод

Овие шест знаци на предупредување не треба да бидат доказ против сопругот или сопругата за евентуална прељуба. Дури и ако не станува збор за афера, оваа едноставна листа може да предизвика здрав дијалог помеѓу партнерите и градење на посилна доверба, третирање едни со други со…

Денеска е меѓународен ден на човечката солидарност!

 Во 2002 година на  20 декември  се основа Светскиот солидарен фонд, кој беше формиран во февруари 2003 година,со резолуцијата 57/265  на Генералното собрание,  се формираше  фонд на Програмата за развој на Обединетите нации. Целта е да се искорени сиромаштијата и да се промовира човековиот и…

Која храна ќе ве држи сити подолго време?

Изедете кроасан или мала порција помфрит со диетален газиран сок и нема да мине долго време пред да почувствувате нескротлив глад, и покрај тоа што сте го нахраниле телото со голем број калории. Причината е едноставна – одредени јадења го стимулираат апетитот и налеваат бензин во огнот…

Дом и градина

Корисни совети за поубав дом- како да се грижите за собните цвеќиња во зима?

Еве неколку совети како да се грижите  и да ги заштитите собните цвеќињата во текот на зимата. За да се негуваат собните растенија и за да се одржат здрави, еластични и да напредуваат во текот на следната сезона треба да се применуваат следните совети.  Намалете го…

Ни доаѓа зимата: Билки кои можете да ги одгледувате во затворен простор, кога температурит се ниски

Помислата на зима, дожд и снег може да ги разочара сите љубители на работата со растенија и земја. Но, ладните денови не мора да значи дека не можете баш ништо да одгледувате. Сосем обратно, има низ култури кои можете да ги посадите сега и да…

Препораки за нега на растенијата во домот!

Кон растенијата треба да се однесуваме како кон живо суштества и мора безусловно кон сите да се посветиме во поглед на грижата кон нив. Растојанието не може да се придружува кон некои правила туку ние ќе треба да се придружуваме кон неговите правила. Во продолжение…